fbpx

5 tipů, čeho se vyvarovat u podání daňového přiznání - Hatax

12 března, 2020by admin
how-do-staffing-agencies-work-rh-02-2018-1280x507.jpg

Aby nás daňové přiznání nezaskočilo.

Posledního března – aneb šibeniční datum ve znamení podávání daňového přiznání. Chcete ho zvládnout lehce a vyhnout se zbytečným chybám? Čtěte dál, společně se podíváme nejčastějším chybám při podávání daňového přiznání na zoubek!

1) Nezapomeňte se podepsat

Zní to možná banálně, ale překvapilo by vás, kolik lidí si zadělává na pěknou řádku problémů jenom tím, že zapomene uvést svůj podpis! Formulář musíte podepsat, jinak je neplatný. V případě, že daňové přiznání podáváte on-line, potřebujete elektronický podpis nebo datovou schránku. Oboje nahrazuje funkci ručního podpisu.

2) Nezapomeňte na daňové přílohy

Pokud v daňovém přiznání uplatňujete například odpočet úroků z úvěru na bydlení, odpočet penzijního spoření, darů nebo životního pojištění, musíte jako přílohu k daňovému přiznání přiložit doklady, které prokážou, že na ně máte nárok (například darovací smlouvu, potvrzení banky, pojišťovny nebo penzijní společnosti).

3) Pohlídejte si limit paušálních výdajů

Od roku 2018 se pro všechny snižují limity výdajů, díky stanoveným stropům u všech příjmů se výdaje procentem z příjmů vyplatí nově u příjmů do 1 milionu Kč za rok. Jestli máte výrazně vyšší příjmy, vyplatí se vám uplatnit reálné výdaje. Maximální paušální výdaje, které můžete uplatnit jsou tedy:

  • 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč; uplatnit lze též u ostatních příjmů ze zemědělské výroby podle § 10.
  • 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč
  • 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč
  • 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů – dle § 9; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč

4) Uveďte všechny zdanitelné příjmy

Možná tento bod zní jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí se pokouší některé své příjmy zatajit. Věřte nám, toto je jistě krok, který se v žádném směru nevyplácí. Každé zatajení příjmů je totiž považováno za daňový únik. Nezáleží, na jaký bankovní účet jsou příjmy z podnikání přijaty.

Naprostým omylem je zahrnovat do nákladů soukromé cesty s rodinou i méně okaté občerstvení v rámci firemních večírků a sebedůležitějších schůzek s klienty.

Máte-li povinnost odevzdat daňové přiznání, musíte do něj uvést všechny příjmy. Takže i pokud jste zaměstnanec a podnikáním si pouze přivyděláváte, nebo máte například příjmy z pronájmu, musíte uvést nejen tyto příjmy, ale i příjmy ze zaměstnání.

A to i v případě, že jste během roku z této částky odvedli zálohové platby daně z příjmu. Tyto zálohy do daňového přiznání uvedete také, sníží se o ně vypočtená daň, která vám z přiznání vyplyne. K přiznání v takovém případě potřebujete také potvrzení zaměstnavatele o zdanitelných příjmech.

5) Vyvarujte se nekompletní přílohové dokumentaci

K daňovému přiznání musíte doložit přílohy, které najdete vypsané při vyplňování poslední části daňového přiznání. Mezi ně se řadí i přílohy, které nejsou blíže specifikované. Nejčastěji se jedná o potvrzení o zaplacených úrocích na úvěr na bydlení, potvrzení o studiu nebo potvrzení od zaměstnavatelů. Pokud na některou z příloh zapomenete, není zapotřebí vyplňovat opravné nebo dodatečné daňové přiznání. Finanční úřad vás nejspíš jen vyzve k jejich doplnění (může vám jen zavolat nebo napsat email).

A na závěr, dávejte si pozor na chyby způsobené nepozorností. Jsme lidi, děláme chyby. Proto máte ze zákona právo na případnou opravu těchto chyb. Nicméně se vyplatí vše několikrát spočítat a prověřit než se pouštět do dodatečných oprav.

V nejlepším případě si na zpracování daňového přiznání sjednejte naše účetní služby, my za vás daňové přiznání zpracujeme, podáme a vy nebudete muset myslet na všechny drobnosti spojené s tímto nepříjemným obdobím.

SJEDNAT ÚČETNÍ SLUŽBY

admin