Pokud z jakéhokoliv důvodu již nechcete vlastnit společnost, máte v podstatě dvě možnosti – likvidaci a prodej. O tom, proč je prodej výhodnější, netřeba polemizovat. Co však pomůže, je nastínit vám, jak při prodeji firmy postupovat.
Jak prodat firmu ve 4 krocích
Pokud padlo definitivní rozhodnutí firmu prodat, s další akcí neotálejte. Odkládáním jen snižujete hodnotu společnosti a také svoje šance na výhodný prodej. Jak tedy postupovat?
Pečlivě se připravte
Shrňte si, co a proč prodáváte a co chcete prodejem získat. Také jasně definujte, co získá nový vlastník koupí vaší společnosti. A na prodej připravte také společnost jako takovou.
- Vymezte jasně organizační strukturu, rozhodovací procesy, popř. interní směrnice.
- Odstraňte kritická místa a proveďte jednodušší restrukturalizaci.
- Z intuitivního řízení přejděte na procesní.
Všechny tyto kroky vám usnadní prodej a zvýší cenu společnosti.
Zapojte nejvyšší vedení
Informujte vyšší management o svém záměru a zajistěte si jeho podporu. Díky tomu pak můžete na členy delegovat úkoly uvedené v předchozím bodu i přípravu podkladů. Motivujte klíčové manažery k dosažení co nejlepšího výsledku prodeje a v ideálním případě je smluvně zavažte k setrvání ve společnosti i po změně majitele. Alespoň po nějakou dobu.
Pozor však na vynášení informací. Pokud zamýšlený prodej pronikne na veřejnost, může to snížit hodnotu společnosti.
Stanovte přiměřenou cenu
Určit odpovídající cenu je jako vymezit větší než malé množství, že? Poradíme vám, čím se řídit. Jedním z ukazatelů jsou dosavadní hospodářské výsledky, nejsou však to jediné. Pro kupce je zásadní spíše to, jaké výsledky bude firma pravděpodobně vykazovat v budoucnu. Pokud si tedy společnost dosud vedla uspokojivě, ale v oboru, který začíná upadávat, na vysokou prodejní cenu se nedostanete.
Dalším ukazatelem je přítomnost profesionálního a zkušeného managementu. Jak jsme psali výše, pokud osoby, které se do nynějška významně podíleli na úspěchu firmy, ve společnosti setrvají, rázem máte pomyslné body navíc.
Dávejte dobrý pozor ve fázi samotného prodeje
Již při vyjednávání s kupujícím přesně definujte přechod vlastnických práv a vztahů a převod kompetencí. Ve smluvní dokumentaci uveďte všechny zásadní podmínky transakce. Také stanovte zabezpečení úhrady kupní ceny.
V této fázi si určitě vezměte na pomoc právní kancelář, ať nezpláčete nad výdělkem.
Najměte externího poradce, půjde to snáz
Nezávislý člověk zvenku” není na rozdíl od vás nijak emočně zainteresován. Je to profesionál, který má s prodejem společností hodně zkušeností (také na rozdíl od vás). V čem vám pomůže?
- Podívá se na vaši firmu očima budoucího majitele a náležitě ji ohodnotí.
- Poradí při přípravě společnosti na prodej.
- Vytipuje vhodné potenciální zájemce, případně firmu sám odkoupí.
- Povede celý proces prodeje od prvního jednání po závěrečné podpisy dokumentů.
Ať už jde o prodej s. r. o. či a. s., postup je víceméně stejný. Důležité je všechno dobře promyslet a připravit. Nejlépe za pomoci profesionálů s bohatými zkušenostmi. Svěřte prodej společnosti nám a zbavte se starostí.